تبلیغات
آموزشکده فنی و حرفه ای سما - شیراز - نشانه های ظهور امام زمان (ع)
 
دفتر فرهنگ اسلامی سما شیراز _ پسرانه

نشانه های ظهور امام زمان (ع)

نوشته شده توسط :کمیته فرهنگی
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389-09:50 ق.ظ

نشانه های ظهور

هر پدیده اجتماعی وقتی به وقوع می پیوندد که زمینه مناسب داشته و مقدمات آن فراهم شده باشد. حکومت جهانی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) مهمترین پدیده اجتماعی تاریخ بشریت است اگر چه این رویداد با امدادهای الهی انجام می گیرد، اما قبل از آن باید با وقوع برخی حوادث، زمینه قیام حضرت آماده شود. این حوادث و پدیده ها را نشانه های ظهور می نامیم. به برخی از نشانه های ظهور که گویا و قابل درک می باشد، اشاره می نماییم این نشانه ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:


1 - اجتماعی

2 - طبیعی نشانه های اجتماعی، پدیده هایی هستند که در جامعه بشر رخ می دهد و نشانه های طبیعی، حوادثی هستند که در زمین و آسمان، رخ خواهد داد.

 

نشانه های اجتماعی

آزمایش همگانی

غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) میدان آزمایشی است که برخی با اعتقادی استوار، پیروز می شوند و برخی دچار لغزشهای گوناگون می گردند و سرافکنده می شوند. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: قیام قائم ما، نشانه هایی دارد. محمد بن مسلم کوفی، سوال کرد: آن نشانه ها چیستند؟ امام (علیه السلام) با اشاره به آیه قرآن (1) فرمودند مسلمانان، قبل از ظهور حضرتش، مورد آزمایش قرار می گیرند. (2).

آری، همه انسانها مورد آزمایش الهی قرار می گیرند، تا میزان اعتقادی که به گفتارشان دارند، روشن گردد. نمونه آن، آزمایشی است که در جنگ احد، رخ داد. آن گاه که کافران بر لشکر اسلام هجوم آوردند، شایع شد که پیامبر کشته شدند به دنبال این شایعه، برخی از میدان نبرد، فرار کردند، برخی تسلیم شدند، اما گروهی هم می گفتند، حتی اگر پیامبر کشته شوند، ما باید از دین خدا دفاع کنیم و به سختی در کارزار با کافران بودند. امروز نیز غیبت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) برای ما آزمایشی بزرگ است.

 

(1). و لنبونکم بشی‏ء من الخوف... بقره / 155.

 

(2). میزان الحکمه، ج 1، ص 290.

امام (ع) فرمودند: وقتی غیبت قائم طولانی شد، برخی گویند: امام رحلت فرموده، برخی گویند امام به شهادت رسیده (1) اما یاران با وفای حضرت، ثابت و استوار، از دین خدا دفاع می کنند و در انتظار قیام جهانی حضرت، زمینه ظهورش را فراهم می سازند.

 


فراگیری ظلم

یکی از نشانه های ظهور این است که ظلم و ستم در جامعه بشری، فراگیر می شود، به طوری که همگان احساس می کنند که این وضع قابل دوام نیست و باید در انتظار سرنگونی ظلم باشند. ظلم و ستم، یکی از نتایج شوم سلطه حکومتهای ستم پیشه است که هیچ پایگاه مردمی ندارند. اگر کسانی می توانند ظلم و ستم خویش را بر همه جامعه تحمیل نمایند، تنها با تکیه بر قدرت و سرمایه آنها است، و اینان روزی از دست خواهد رفت. در نظم نوین جهانی که به وسیله سردمداران کاخ سفید مطرح شده، می بینیم که می خواهند همه کشورهای جهان را تحت سلطه خود در آورند و با سلب آزادی از همه ملتها، آنان را بردگان خویش سازند. از آنجا که در شرایط کنونی، همه کشورها و ملتها، با یک دیگر ارتباط دارند، ستمی که بر یک ملت واقع شود، خواه ناخواه به دیگران نیز منتقل می شود و چنین است که فراگیر شدن ظلم، معنا پیدا می کند. البته ظلم و ستم، شکلهای گوناگون دارد. در یک بررسی کوتاه می یابیم که ظلم و ستم ابر قدرتها، بر همه ملتها تحمیل می شود، اما به شکلهای گوناگون. ظلم بر بعضی از ملت ها این گونه است که رئیس کشورشان از آمریکا می آید و اجرا کننده سیاستهای شیطانی آنها می شود، ظلم بر دیگران این گونه است که همه ثروتهای آنها را غارت می کنند و مردم آن دیار، محکوم به فقر و بیچارگی می شوند، بر برخی از ملتها جنگهای خانمان سوز تحمیل می کنند و بر ملت خودشان ستمی دیگر روا می دارند که با طرح و اجرای نقشه های شیطانی آنان را در فساد و خشونت و آدم کشی غرق می نمایند به طوری که هر گونه رفتار انسانی و مهربانی و عاطفه، در جامعه آنان، نامفهوم و غیر قابل اجرا است. ظلم و ستمی که امروز ابر قدرتها، بر ملت خودشان روا می دارند، هرگز کمتر از ظلم و ستم بر ملتهای دیگر نیست. برنامه های غلط سبب شده که مردم آنان از قله رفیع انسانیت و آزادی سقوط کنند و همچون مهره هایی بی اراده در خدمت سردمداران باشند.آنچه امروز در جامعه های بظاهر متمدن دیده می شود، یعنی فساد، هرزگی، قتل، خودکشی و... نتیجه ظلم فرهنگی ای است که سران این کشورها، بر ملت خویش روا داشته اند. قابل توجه این که، بسیاری از متفکران خودشان، آینده ای تاریک و شوم را برای جامعه خویش پیش بینی می کنند و در همین حال سردمداران شعار تمدن سر داده و با تبلیغات فریبنده، می خواهند فرهنگ پوچ خود را بر ملت های دیگر نیز تحمیل کنند و علاوه بر ظلم و ستم سیاسی و اقتصادی، ظلم و ستم فرهنگی خویش را نیز در همه جا فراگیر نمایند.

 (1). میزان الحکمه ج 1 ص 281.

پیشرفت علمی چشمگیر اما...

یکی از نشانه های اجتماعی ظهور این است که علوم گوناگون رشد می کنند، اما نه رشدی در جهت خدمت به انسانها. دانشی که همراه با ایمان به ارزشهای الهی نباشد، اگر چه در ظاهر علم و دانش است و قابل احترام، اما چون در جهت تخریب جامعه و نابودی بشر بکار می رود، باعث ننگ و سرافکندگی بشر می گردد. وقتی که دانش بشری به مرحله ساختن بمب اتم نرسیده بود، در جنگها، از اسلحه هایی استفاده می شد که تنها یک یاچند نفر از جنگجویان را از پای در آورد، اما پس از ساختن بمب اتمی در یک لحظه، میلیونها انسان در آتشی که زاییده پیشرفت علمی است، می سوزند، کودکان همچون گل، پرپر می شوند، خانه ها ویران می شوند، و گیاهان و حیوانات نیز از بین می روند و...

 

پیدایش جنگها و فتنه ها

یکی از جلوه های ظلم که پیش از ظهور حضرت پدید می آید، بر افروختن آتش جنگ و پیدایش فتنه ها است. چون بشر از آموزشهای پیامبران، فاصله گرفته، هر دولت قدرتمند می خواهد ملتهای دیگر را نیز تحت سلطه خویش آورد و این صفت شیطانی، هیزمی برای آتش جنگ می گردد. جنگ جهانی اول و دوم که میلیونها انسان را در کام مرگ فرو برد و آثار تخریبش هنوز هم برجاست، کافی بود که بشر دست از غرور حیوانی خویش بردارد و به راه انسانیت در آید، اما گویا چشمها، توان دیدن و گوشها توان شنیدن حق را ندارند و باز هم می بینیم که بیشترین سرمایه کشورهای جهان، برای تهیه اسلحه و در حقیقت برای مقدمه سازی جنگ، به کار می رود. مهمتری در آمد کشورهای پیشرفته، از راه فروش اسلحه و ابزار جنگی به دست می آید و برای اینکه کارخانجات عظیم اسلحه سازی تعطیل نشود و کارگران بی کار نشوند، هر روز در یک گوشه دنیا جنگی به راه می اندازند و بر صفحات ننگین تاریخ بشر، می افزایند. جای تاسف و ننگ است که آمار بگوید هر سال در جامعه بشری میلیاردها دلار خرج جنکهای خانمان سوز و تهیه سلاحهای مرگبار می شود، در حالی که هر روز انسانهایی از فقر و گرسنگی ناله می زنند و کودکانی بر دست مادرشان، از گرسنگی دست و پا می زنند.

 

از بین رفتن امنیت و سلامتی

یکی دیگر از نشانه های اجتماعی ظهور این است که در اثر فاصله گرفتن جامعه بشری از تعالیم پیامبران، از یک سو ناامنی رواج می یابد و از سوی دیگر سلامتی به خطر می افتد. وقتی در جامعه، روابط اقتصادی بر پایه خود محوری بود، فقر و تهیدستی رواج می یابد و کسانی برای نجات از فقر، دست به دزدی و جنایت می زنند. وقتی تعالیم اخلاقی نادیده گرفته شد، و نظام خانواده از بین رفت، کودکان بی سرپرست برای رهایی از عقده حقارت، دست به خشونت می زنند و کار به جایی می رسد که دولت آمریکا، برای نوجوانان حکومت نظامی اعلام می کند و آمدن نوجوان کمتر از 18 سال را در ساعاتی از شب، ممنوع می کند.

اما آیا با این ممنوعیت، مشکل برطرف می شود؟! هرگز. سلامتی نیز، سرنوشتی همچون امنیت پیدا کرده است. در نتیجه زیر پا نهادن تعالیم اخلاقی و فراموشی نظام خانواده که یک نظام طبیعی و فطری بشر است، بیماریهای گوناگون دیر درمان و گاه بدون درمان پدید آمده است. این بیماریها تنها از نوع بیماریهای جسمی نیست که هزاران نفر از بیماری ایدز و غیره، با ذلت می میرند، بلکه بیماریهای روحی و روانی را نیز باید علاوه کنیم. پوچ گرایی و هیپی گری و سرانجام خودکشی و انواع دیگر بیماری های روانی، باعث ننگ جامعه بشری است. این که برخی زنان و مردان در کشورهای متمدن، عشق به یک یا چند عدد سگ را جایگزین عاطفه مادر - فرزندی و مهر پدر به فرزند نموده اند، باعث ننگ بشر است. شگفتا بیچارگانی که خود در ناامنی و انواع بیماریهای روحی و جسمی، دست و پا می زنند، می خواهند ملتهای دیگر به صلح و سعادت رهنمون شوند! آنان در واقع بر آنند که دیگر ملل را نیز در منجلاب تیره ای که خود در آن غرقه اند، گرفتار بنمایند.

 

پیدایش دروغگویانی که...

همه می دانند که بشر در انتظار روزی است که ظلم و فساد از بین رود و اعضای جامعه بشری، به صورت مسالمت آمیز، با صلح و صفا، زندگانی کنند.قدرتهای شیطانی، برای فریب مردم جهان، مطالبی مطرح می نمایند که مردم تصور کنند صلح و صفای مورد انتظار و مطلوبشان، همین است. این گونه است که سازمان بین الملل ایجاد نموده اند و با تبلیغات فراوان برای حقوق بشر، هر روز شعاری بدون عمل، سر می دهند. اکنون بیش از پنجاه سال از تشکیل سازمان بین الملل می گذرد، اما براستی توانسته اند در این پنجاه سال از بروز جنگهای ستمگرانه پیشگیری کنند؟ توانسته اند گرسنگان و بیماران را نجات دهند؟ توانسته اند زندانیان بی گناه را آزاد سازند و... آری، سالیانه بودجه سنگینی بر ملتهای جهان تحمیل می شود تا تشکیلات عظیم سازمان بین الملل به کار خود ادامه دهد، اما در واقع کشورهای دارای حق و تو هستند که قوانین بین المللی را، نه برای رفاه جامعه بشری، بلکه برای مقاصد و اهداف خود، تدوین و اجرا می نمایند.

نابسامانی اقتصادی

قبل از ظهور حضرت، اختلاف طبقاتی و تبعیض اقتصادی، در جامعه بشری اوج می گیرد. آنچه که امروز در جامعه جهانی رخ می دهد، باعث تاسف است، از یک سو میلیونها انسان از فقر و گرسنگی به هلاکت می رسند و از سوی دیگر برخی از کشورها برای آنکه قیمت گندمشان پایین نیاید، هر سال میلیونها تن گندم را به دریا می ریزند. آری برخی از کودکان جامعه بشری از گرسنگی دست و پا می زنند و در گوشه دیگر جهان، سگها از پر خوری بیمار می شوند.

 

پیدایش حرکت های اصلاح گرایانه

به دنبال نشانه های ظهور که قبلا شمارش نمودیم و توضیحی کوتاه تقدیم داشتیم، در کنار آن نشانه ها که همگی آدمی را دچار نگرانی و تاسف می نماید، نشانه هایی هم هست که نور امید را در دلهای منتظران، روشن می کند. آن گاه که ناتوانی مکاتب مادی و ساخته فکر بشر، بر همگان ثابت شد، در جامعه بشری، حرکتهایی اصلاح گرایانه پدید می آید که مردم جهان را با راه حل نجات از گرفتاریها، آشنا سازد. قبل از ظهور حضرت، باید مسلمانان دنیا بتوانند با عمل کرد صحیح و تبلیغات منطقی، اسلام را به جهان معرفی نمایند، تا در جامعه بشری آمادگی ذهنی برای دعوت عمومی آن حضرت به اسلام، وجود داشته باشد. شاید حرکتهای اسلام خواهانه ای که امروز در آسیا، آفریقا و حتی اروپا مشاهده می شود، گامی در همین راستا محسوب گردد.

  

انقلاب اسلامی ایران پیش آهنگ انقلاب جهانی حضرت

 چنان که دانستیم، انقلاب جهانی حضرت حجت (علیه السلام) به عنوان مهمترین نقطه عطف تاریخ بشریت و عظیمترین حادثه اجتماعی، نیاز به مقدمات و زمینه هایی دارد، که با توجه به ماهیت آن انقلاب جهانی و ماهیت انقلاب اسلامی ایران، می توانیم انقلاب اسلامی را زمینه ساز انقلاب جهانی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بدانیم. تحلیل شرایط قبل از انقلاب و تغییر دیدگاههایی که بعد از انقلاب اسلامی به وقوع پیوست این حقیقت را آشکار می سازد. در اینجا تنها به ذکر چند نکته بصورت اختصار بسنده می کنیم: تعریف دین: قبل از انقلاب تبلیغات سوء مادی گرایان سبب شده بود که برخی، دین را یک سری خرافات مربوط به دوران جاهلیت بشر بخوانند و برخی، دین را یک سری دستورات فردی بدانند و گروهی دین را ساخته و پرداخته قدرتهای سلطه گر برای به سکوت کشاندن مظلومان، تلقی نمایند. انقلاب اسلامی همه این تحلیلهای پوچ را خنثی کرد و ثابت نمود که دین، اعتقادات راستینی است که بشر تا ابد به آن نیازمند است و معارف و تکالیف دینی، نه تنها برای سازندگی فرد لازم است، بلکه برای اداره جامعه نیز کار آمد و ضروری است. دین نه تنها سکوت در برابر ظلم را نمی پذیرد، بلکه دستور به نبرد با ظالمان و ستمگران، از اولین دستورات الهی است. این گونه است که انقلاب اسلامی، با روشنگری افکار مسلمانان بلکه همه جهانیان، نسبت به جایگاه بلند دین، نقش مقدمه بودن برای انقلاب جهانی را ایفا می کند تا ذهنها برای آن حرکت دینی جهانی روشن و آماده گردد.

 دین و سیاست

 قدرتهای شیطانی، برای منزوی کردن انسانهای حق طلب، همواره ادعا می کردند که دین جدای از سیاست است و مردان الهی، فقط باید به عبادت بپردازند و سیاست و حکومت را به ما واگذار کنند. برخی افراد ساده اندیش که نقشه های پلید قدرتهای شیطانی را درک نکرده بودند، نیز تصور می کردند براستی که دین و سیاست، دو قلمرو و متمایز، بلکه مخالف یک دیگرند. اما دیدگاههای بلند رهبر انقلاب اسلامی، به همگان آموخت که، حتی دستورات فردی دین، در صورتی می تواند تحقق پیدا کند که سیاست و حکومت جامعه در دست دینداران با تقوا و کاردان باشد و اگر حاکمان طاغوتی بر جامعه سلطه داشته باشند، افراد جامعه حتی در اجرای دستورات فردی دینی موفق نخواهند شد. از آنجا که حکومت جهانی حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر اساس دستورات الهی است، واضح است که انقلاب اسلامی چگونه نقش مهم خود را به عنوان مقدمه آن انقلاب جهانی ایفاء کرده و افکار مسلمانان و جهانیان را نسبت به هماهنگی دین و سیاست، روشن نموده است.

 

نشانه های طبیعی ظهور (حوادث طبیعی)

در بسیاری از روایاتی که نشانه های ظهور را بیان می کنند، به حوادث طبیعی از قبیل سیل، زلزله، خسوف و کسوف قبل یا مقارن ظهور امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) اشاره شده است. قبل از ظهور حضرت، حوادث طبیعی، به صورت بسیار شدید و دگرگون کننده، رخ خواهد داد. خوب است علت پیدایش این همه حوادث وحشتناک را بدانیم. ممکن است ما تصور کنیم که اعمال و رفتار ما با حرکات زمین و ستارگان، ارتباطی ندارد. اما آفریدگار انسان و جهان می فرماید: و لو ان اهل القری آمنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض... (اعراف / 96)

 اگر مردم جامعه، ایمان آورده و پرهیزگاری می کردند، برکتهایی از آسمان و زمین به روی ایشان می گشودیم.... از سخن خداوند در می یابیم که هر گاه جامعه ای به گناه و ظلم و فساد، آلوده شد، به جای برکات آسمانی و زمینی، مصیبتها و حوادث ناگوار آسمانی و زمینی رخ خواهد داد. در شرایط قبل از ظهور حضرت، چنانکه دانستیم ظلم و فساد و گناه بر کره خاک بسیار می شود و به نظر می رسد که حوادث وحشتناک مانند سیلهای شدید، طوفانهای ویران کننده، زلزله های درهم کوبنده و... با عمل کرد مردم در آن شرایط خاص مربوط باشد.

نظرات() 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox