تبلیغات
آموزشکده فنی و حرفه ای سما - شیراز - پیامبران مدفون در ایران
 
دفتر فرهنگ اسلامی سما شیراز _ پسرانه

پیامبران مدفون در ایران

نوشته شده توسط :کمیته فرهنگی
پنجشنبه 14 بهمن 1389-11:45 ق.ظ

كتابى به نام كوروش كبیر (ذوالقرنین) نوشته ابو الكلام آزاد موجود است كه در این كتاب قراین بسیارى آورده شده كه قرآن كوروش را همان ذوالقرنین معرفى مى كند. نظریاتى كه در این كتاب آورده شده نظر بسیارى از علماى اسلام نظیر علامه طباطبایى را به خود معطوف كرده است. آرامگاه كوروش كبیر در استان فارس، راه اصلى اصفهان به شیراز در منطقه اى بنام پاسارگاد قرار دارد. دیگر پیامبران دفن شده در ایران كه اطلاع دقیقى از آنها نیست عبارتند از: حضرت قادر در دهكده بابا ولى- حضرت روبیل، نزدیك رودخانه دزفول- حضرت یعقوب، در گرگان- حضرت ابراهیم خلیل در سوسنگرد- حضرت ایوب در دهكده بن بن لكناى تنكابن- حضرت باحزقیل در دزفول- حضرت جرجیس در جنوب غربى شوشتر- حضرت شموئیل در ساوه- حضرت اسحاق واسماعیل در جاده دزفول به هفت تپه- حضرت صالح پیامبر در شوشتر- وحضرات سلام، سلوم، سهولى، القیا در قزوین.
ایران زمین از دیرباز مدفن پیامبرانی بوده که آنجا را برای زندگی انتخاب کرده اند
سرزمین بین النهرین وفلسطین به عنوان سرزمین هایى شناخته شده اند كه پیامبران بسیارى در آن دفن هستند هم چنین ایران نیز كشورى است كه در طول تاریخ هم محل ظهور وهم محل حضور پیامبران بوده است.ایران در طول تاریخ، گاهى چنان كشور امنى به حساب مى آمده كه مهاجران بسیارى را به خود پذیرفته است. گروهى از این مهاجران پیامبرانى بوده اند كه ایران را براى زندگى در نظر گرفته اند.

حضرت خالد بن سنان عبسى
ایشان شریعت حضرت عیسى را تبلیغ مى كردند. نسبت وى به حضرت اسماعلیل فرزند ابراهیم (ع) مى رسد ویكى از پیامبرانى است كه به بعثت حضرت محمد (ص) بشارت داده ودر دوران فترت مى زیسته است.
دوره فترت به فاصله بین بعثت حضرت عیسى تا بعثت حضرت محمد بن عبد الله اطلاق مى شود. در طایفه عرب به غیر از حضرت رسول (ص) وحضرت خالد بن سنان هیچ پیامبرى نیست ومى توان گفت كه از بین اعراب فقط این دو نفر به پیامبرى برگزیده شده اند وبقیه پیامبران از قوم بنی اسرایل هستند.
قبر خالد نبی: مفسر بزرگ حنفى مذهب، شیخ اسماعیل حقى درباره محل قبر حضرت خالد نبی اشاره مى كند كه قبر خالد نبی در منطقه چرجان وبر بلندى كوهى به نام كوه خدا قرار دارد.
حضرت یوشع
حضرت یوشع در گورستان تاریخى تخت فولاد اصفهان مدفون است. محوطه اى كه یوشع نبی در آن دفن است به لسان الأرض معروف است.
لسان الأرض مكانى است كه مى گویند هنگام عبور امام حسن مجتبى (ع) زمین با امام سخن گفت وآمدن دشمن را به حضرت اطلاع داد.

حضرت شعیاى نبی
یكى از پیامبران بنی اسرائیل است كه نسبتش به حضرت یعقوب مى رسد، محل سكونت ایشان در بیت المقدس بوده وقبل از حضرت زكریا به رسالت مبعوث شدند.
آرامگاه شعیاى نبی، جنب امامزاده اسماعیل در حاشیه خیابان هاتف اصفهانى قرار دارد.
حضرت حیقوق
هم با تلفظ حیقوق وهم با تلفظ حبقوق وجود دارد.
حیقوق به معنى "در بغل كشیده شده" است. حیقوق این نام را بدان جهت یافت كه در طفولیت به علت مریضى از دنیا رفت وحضرت الیاس (ع) او را در بغل گرفت ودعا كرد واز خداوند حیات وزندگى وى را طلب نمود واو زنده شد.
حیقوق نبی یكى از پیامبران بنی اسرائیل ونگهبان عبد سلیمان در اورشلیم بوده ونامش در عهد عتیق آمده است. حیقوق نبی پس از شعیا نبی به رسالت مبعوث شد.
بقعه حیقوق بنی در جنوب غربى شهر تو یسركان واقع شده است.
حضرت حجی
وى در دوران سلطنت داریوش كبیر مى زیسته است. در تورات نام آن "حكى" آمده وبه معنى "مسرور" است . مقبره این پیامبر در همدان در نزدیكى میدان امام خمینى، داخل بازار در راسته پیغمبر وداخل مسجد پیغمبر قرار دارد.
حضرت مردخاى
مردخاى یكى از بزرگان ویا به قولى یكى از انبیاى بنى اسرائیل است ونسبتش به حضرت یعقوب مى رسد. مردخاى نقش زیادى در جلوگیرى از قتل عام یهودیان در زمان خشایارشا ایفا نمود وبه همین دلیل نزد یهودیان از جایگاه ویژه اى برخوردار است.
آرامگاه مردخاى وبرادر زاده اش در همدان در نزدیكى میدان امام خمینى ودر خیابان شریعتى واقع است.
حضرت قیدار
حضرت قیدار جد سى ام حضرت محمد (ص) است.
حضرت قیدار فرزند بزرگ اسماعیل بود كه پس از وفات حضرت اسماعیل، قیدار نبى مردم را به توحید دعوت مى كند.
حضرت دانیال نبى
از انبیاى بزرگ الهى است. وى از نسل حضرت داوود وبعثت پیامبر اسلام را پیشگویى كرده است.
لفظ دانیال درزبان عبرى به معنى "خدا حاكم من است" مى باشد.
دانیال نبی همزمان با كوروش كبیر وداریوش اول بوده است.
كوروش كبیر
آرامگاهى كه در دشت مرغاب (پارساگاد) مدت هاى مدیدى به نام مقبره ما در سلیمان شناخته شد. اكنون به عنوان آرامگاه كوروش كبیر مورد قبول عامه مردم وبسیارى از كارشناسان است.
كتابى به نام كوروش كبیر (ذوالقرنین) نوشته ابو الكلام آزاد موجود است كه در این كتاب قراین بسیارى آورده شده كه قرآن كوروش را همان ذوالقرنین معرفى مى كند. نظریاتى كه در این كتاب آورده شده نظر بسیارى از علماى اسلام نظیر علامه طباطبایى را به خود معطوف كرده است.
آرامگاه كوروش كبیر در استان فارس، راه اصلى اصفهان به شیراز در منطقه اى بنام پاسارگاد قرار دارد.
دیگر پیامبران دفن شده در ایران كه اطلاع دقیقى از آنها نیست عبارتند از:
حضرت قادر در دهكده بابا ولى- حضرت روبیل، نزدیك رودخانه دزفول- حضرت یعقوب، در گرگان- حضرت ابراهیم خلیل در سوسنگرد- حضرت ایوب در دهكده بن بن لكناى تنكابن- حضرت باحزقیل در دزفول- حضرت جرجیس در جنوب غربى شوشتر- حضرت اشموئیل در ساوه- حضرت اسحاق واسماعیل در جاده دزفول به هفت تپه- حضرت صالح پیامبر در شوشتر- وحضرات سلام، سلوم، سهولى، القیا در قزوین

 

نظرات() 


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


صفحات جانبی:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox